UBIQ – jedna z kryptowalut z rodziny Ethash postanowiła wyjść przed szereg i zgłosić aspiracje do dołaczenia do wiodących technologicznych kryptowalut z własnym DNA. Co to oznacza dla posiadaczy ZET TOOL – w niniejszym artykule słów kilka.

 

 

Co zostało zmienione?

Rzeczone zmiany dotyczą wyboru zupełnie nowego algorytmu hashującego nazwanego  Ubiqhash. Deweloperzy UBQ od dłuższego czasu postulowali takie rozwiązanie, przy bloku 660 000 doszło do powiedzenia sprawdzam – zmiany zostały zaimplementowane w algorytmie kryptowaluty. Od tego momentu (22 XI) proces emitowania kryptowaluty UBIQ będzie możliwy w oparciu o nowy algorytm hashujący Ubiqhash.

 

 

Dlaczego?

Główną przyczyną była chęć uniezależnienia procesu emitowania monet od 2 największych zagrożeń związanych z konsensusem POW:

Pierwszym z nich jest uodpornienie na układy ASIC -praktyka pokazuje, że tam gdzie pojawiają się ASICi szybko kończy się rentowność kopania, a beneficjentami są wielkie górnicze kopalnie, które pobierają premie z korzyści skali. Wdrożenie nowego algorytmu eliminuje z gry ASIC,  każdy górnik posiadający koparki oparte o układy kart graficznych może uznać obrany kierunek zmian za słuszny. Tak się składa, że zdecydowana większość środowiska górniczego wspiera politykę „anty ASIC”, a Ubiq wpisuje się jako pierwszy coin, który z rodziny Ethash zdecydował się na takie rozwiązanie. Zdecydowany prym w tym sektorze wiodą kryptowaluty z rodziny Monero – tam układy ASIC zostały wyelimowane już wcześniej.

 

Drugim powodem jest zabezpieczenie sieci UBIQ przed atakami 51%. Jest to zagadnienie szczególnie wrażliwe dla mniejszych kryptowalut, które są szczególnie podatne na tego typu ataki; niewielka relatywnie sieć może okazać się łatwym celem dla wielkich farm trudniącym się tego typu procederem. Wystarczy zebrać dużą moc obliczeniową, która sumarycznie uzyska większość – wtedy można przeprowadzić skuteczny atak i nadpisać historię blockchain. Im większa kryptowaluta, tym większe zasoby są wymagane, a szanse na sukces maleją. Dzięki nowemu algorytmowi i uniezależnienie się, największe portale z mocą obliczeniową nie będą miały specjalnego interesu w przygotowaniu oprogramowania pod stricte jedną kryptowalutę, wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Łatwiej będzie „polować” na inne krypto, które nie zmieniają algorytmu.

 

Co zrobić aby móc kopać  Ubiq?

 

Trzeba wyposażyć swój park maszyn w oprogramowanie wspierające Ubiqhash. Najszybszą opcją jest wybór ZET TOOL v.3.5. Od tej wersji nasze oprogramowanie wspiera Ubiqhash oraz zdecydowaną większość pozostałych algorytmów hashujących. Dzięki optymalizacji i symbiozy z kopalnią wydobywczą UBQ  można uzyskać nawet o kilkanaście % lepsze osiągi niż bazując na podstawowym oprogramowaniu. To jest część naszej filozofii, dostarczać zaawansowanych narzędzi, dzięki którym górnicy zyskują przewagę nad innymi górnikami.