Zapraszamy do obejrzenia materiału z naszego kanału YouTube poświęconemu problemowi nadmierniej centralizacji sieci blockchain – prelekcja miała miejsce 17/02/2018r. w Poznaniu.
Dlaczego centralizacja jest zła?
Jakie może mieć to konsekwencje dla użytkowników?
Jak przeciwdziałać nadmiernej centralizacji sieci blockchain?
Co to oznacza w praktyce?
Czy wiesz, że większość sieci blockchain (BTC, ETH, ETC, ZEC itd.) są zdominowane przez 2-3 wiodące podmioty? W więszkości przypadków czołowa trójka kontroluje nawet 60-80% mocy sieci – to jest dokładne zaprzeczenie idei zdecentralizowanych i rozproszonych łańcuchów bloków.
Siła sieci blockchain ma tkwić w jej oddolności, to jej użytkownicy w teorii powinni tworzyć węzły sieci, które będą stanowić o sile i niezależności danej sieci. Tymczasem zdecydowana większość z nas wybiera:
użytkownicy kryptowalut: deponowanie swoich środków na portfelach giełd, nieużywanie oficjalnych portfeli wspieranych przez twórców projektu.
górnicy: wydobywanie kryptowalut na najwięszkej kopalni dostępnej w sieci.
W efekcie możemy mówić o ZCENTRALIZOWANEJ DECENTRALIZACJI – to bardzo niebezpieczne zjawisko, zdecydowana większość kryptowalut zmaga się z tym problemem.
Co to oznacza w praktyce?
Sieci o wysoce zcentralizowanej strukturze mogą wpadać w bardzo łatwy sposób w turbulencje, wystarczy że jeden wiodący węzeł zostanie wyelimowany a cała sieć traci swoją przepustowość. W konsekwencji i wartość takiego blockchaina będzie dużo niższa. Dużo lepiej dla użytkownika aby istniało 10 operatorów posiadających po 5% mocy sieci niż jeden 50%.
Co możemy zrobić:
Pobierajmy portfele z oficjalnych stron, synchronizujemy się z siecią, nie polegajmy wyłącznie na zewnętrznych operatorach;
Górnicy: sprawdzajcie strukturę sieci, sprawdzajcie jak wygląda rozkład mocy obliczeniowej, nie wybierajcie największej kopalni jeśli struktura sieci jest zabużona, do zdecydowanej większości kryptowalut istnieją alternatywy.
Dlaczego to takie ważne? Link poniżej
https://www.youtube.com/watch?v=kzU4RnYc97o