Bacznie śledzimy najnowsze trendy w miningu i dzisiejszy wpis będzie traktować o takim właśnie trendzie, czyli DUAL mining ETH + TON 🔥🔥🔥

Od dawien dawna górnicy starają się wykorzystać potencjał swoich maszyn w 100%, stąd wytężone poszukiwania aby każda jednostka obliczeniowa brała czynny udział w wydobyciu.
W ten właśnie sposób powstał DUAL mining, czyli wydobywanie dwóch kryptowalut równocześnie; jeden algorytm wykorzystuje potencjał rdzenia, a drugi – pamięci karty graficznej. Jest wiele wariacji tego zastosowania, a udział pamięci / rdzenia bywa różny w zależności od konkretnego połączenia. W ten sposób cała moc obliczeniowa jest wykorzystywana. Brzmi dobrze, prawda?

Najgłośniejszymi połączeniami do tej pory w historii miningu był DUAL mining ETH/ETC + SIA, ETH/ETC +DECRED oraz ETH+ZIL
Teraz do tego zaszczytnego grona pretenduje ETH/ETC + TON.

Pomimo tego, że Toncoin używa łańcucha bloków działającego w konsensusie Proof of Stake, to kopanie monet od strony przeciętnego górnika wygląda jakby korzystał z protokołu Proof of Work. Dzieje się tak dlatego, że początkowe 5 mld monet zostało przetransferowane na do smart kontraktu „Proof of Stake Giver”. Smart kontrakt ten rozdziela górnikom nagrody zgodnie z ich mocą obliczeniową w algorytmie darkcoin. Nie jest to więc klasyczny mining generujący nowe bloki dopinane do łańcucha, tylko koparkowe zawody strongmenów.

Na uwagę zasługuje fakt że algorytm darkcoin praktycznie wcale nie obciąża podsystemu pamięci kart graficznych. Oznacza to że użytkownicy kart posiadających wysokiej przepustowości pamięci GDDR6X nie muszą obawiać się ich termicznego na skutek stosowania algorytmów dokonujących intensywnych działań przy wykorzystaniu podsystemu pamięci. Jest to szczególnie istotne w przypadku kart RTX 3080, RTX3080Ti i RTX3090, na których występują notoryczne problemy z zapewnieniem odpowiedniego odprowadzania ciepła z modułów GDDR6X.

Przechodząc do meritum, nasze spostrzeżenia na temat Dual Mining ETH/ETC + TON:

Plusy:
👍 Kopiemy dwie waluty jednocześnie, ETH oraz TON. To wartość sama w sobie ⚒⚒⚒
👍 Nasze przychody będą wyższe, a inwestycja bardziej zdywersyfikowana (wzbogacona o wydobycie TON)
👍Niskie wymagania sprzętowe – wystarczą 4GB karty graficzne aby móc wydobywać ETH/ETC +TON

Minusy:
⛔️ Znacznie podwyższona eksploatacja sprzętu – średnio 10-20% wyższe zużycie energii przekładające się na znaczny spadek kultury pracy.
⛔️ Więcej TON, mniej ETH – pierwsze testy pokazują nieznaczny spadek wydobycia ETH, zatem DUAL mining w tym przypadku to zamiana jednej krypto na drugą, coś za coś, nie jest to czysty przyrost wydobycia.
⛔️ Przy wysokim koszcie energii elektrycznej korzyści mogą okazać się niewystarczające. Wydobycvie solo ETH może okazać się bardziej dochodowe.
⛔️ Niektóre modele kart graficznych mogą nie dać rady – zwłaszcza wysokie modele RTX z LHR, dla nich praca w trybie ETH + TON może być po prostu drogą na przedwczesną emeryturę
⛔️ Bardzo dynamiczny wzrost trudności wydobycia TON, jeśli tendencja utrzyma się, to niebawem korzyści uzyskiwane będą zbyt małe aby skompensować koszt przyspieszonego zużycia sprzętu.

Werdykt:
⛔️⛔️⛔️⛔
Wejście w Dual mining ETH + TON zdecydowanie wymaga wykoania pogłębionej analizy zysków i strat, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy zwiększone wydobycie skompensuje straty w postaci przyspieszonego zużycia sprzętu oraz podwyższonych kosztów energii. Dla pewnych modeli kart graficznych jest zielone światło ❤️ dla niektórych niestety NIE ⛔️

Załączamy film z naszego kanału YouTube pokazującego testy na wybranych koparkach kryptowalut przy zastosowaniu Zetos App:

 

W ramach partnerstwa z Hiveos – mamy także gotowe szablony pod ten popularny system miningowy.
Zaciekawiony?
Zapraszamy!

 


Autor: Marcin Żywica z ŻET Technologies

Górnik, założyciel ŻET Technologies, firmy projektującej
i wytwarzającej zaawansowane koparki do wydobywania
kryptowalut. ŻET Technologies dostarcza moc obliczeniową dla sieci
blockchain, tworzy technologię dla biznesu XXI wieku.