Po długim wyczekiwaniu i kilkukrotnym pzekładaniu terminu stoimy przed finalną implementacją Constantinople czyli ważną zmianą w protokole Ethereum.

 

 

Cala operacja rzecz będze miała przy bloku 7280000 co datowane jest na 28 lutego.

Z perspektywy górnika cała aktualizacja spoczywa po stronie mining pool’a na którym kopiecie.

 

Struktura sieci Ethereum. Kilka czołowych kopalni wyraźnie kontroluje większość sieci. Szkoda, że kilka z nich nie wspiera ProgPoW. Górnicy tam kopiący de facto hamują rozwój Ethereum.

Nasza kopalnia jest już w pełni gotowa na nadchodzące zmiany i dla naszych górników nie są wymagne żadne dodatkowe działania.

 

 

Co wniesie nowego Constantinople:

Poza kilkoma poprawkami w protokole, usprawniających przepustowość sieci, które przede wszystkim otwierają sieć na przyszłą implementację Ethereum 2.0 dla górnika najitotniejsze będzie:

  • Przesunięcie Diff Bomb na kolejny rok;
  • Zmiana wynagrodzenia za blok z 3 na 2 ETH;
  • Efektywna Częstotliwość znajdywania bloku będzie obniżona z 20 sek. na około 14sek.
  • Sumarycznie rok do roku emisja Etheruem zostanie obniżona o okolo 5%.

 

 

Podsumowując Ethereum nadal będzie kluczową kryptowalutą dla górników, będzie więcej bloków, za to ich wynagrodzenie zostanie skorygowane.  Dalsze duże zmiany najszybciej za rok – w ramach kolejnej większej aktualizacji protokołu. Temat przejścia na POS tym samym ponownie przeniesiony w przyszłość, na ten moment najprędzej 2020/2021r. Brak żadnej konkretnej daty.

Bardzo istotną rzeczą jest ruch ProgPoW – czyli zmiana algorytmu hashującego uwalniająca Ethereum od niszczycielskich ASIC.

Egzystowanie ASIC i koparek opartych na kartach graficznych obok siebie jest totalnym nieporozumieniem, są to totalnie różne technologie i nigdy nie powinny być wykorzystywane do tych samych zadań. Taki punkt widzenia zaczyna zdobywać zdecydowaną rzeszę zwolenników, nie tylko górnicy zgłaszają takie postulaty, ale także coraz liczniej dołączają kopalnie kryptowalut. ProgPow, progresywny POW ma wyeliminować taki stan rzeczy i faworyzować uklady podobne do karty graficznej, jakie te optymalne do wydobywania Ethereum.

Nasza kopalnia czynnie wspiera ruch ProgPow, każdy blok wydobyty przez naszych górników otrzymuje specjalną sygnaturę, która sygnalizuje poparcie dla ProgPoW.

Jako 29. kopalnia na świecie jesteśmy przekonani, że ProgPoW to jedyna słuszna decyzja, która przełoży sie na lepszą przyszłość całego Ethereum, ale przede wszystkim odczują ją górnicy – powinno się kopać znacznie łatwiej. O ile? O tyle ile w sieci jest ASIC oraz innych podobnych układów, które powinny grać w innej lidze.

 

Do każdego wydobytego bloku przez naszą kopalnie dodajemy sygnaturę YES potwierdzająca wsparcie dla ProgPoW. Im wiecej takich bloków tym szybciej ProgPoW zostanie zaimplementowany.

 

Zasłona milczenia na wielu dużych kopalni kryptowalut, które nie wspierają ruchu ProgPoW albo dolączyły niedawno. Górniku,  jeśli kopiesz tam zastanów się dobrze czy przypadkiem przez Twoją kopalnie wejście w życie ProgPoW jest opóźnione i czy przez to nie kopiesz po prostu znacznie mniej niż mógłbyś w sieci Ethereum gdzie kopanie będzie odbywało się na równych zasadach. Lista kopalni nie wspierających ProgPoW:

F2Fpool;

SparkPool

Dwarfpool

MiningPoolHub

Hiveos Pool

Nanopool (dołączyli niedawno) Pod presją górników i licznymi bojkotami.

Reasumując czekamy (mniej niż 48h) na wejście w życie Constantinople oraz warto wspierać ruch ProgPoW – to największe wyzwania jakie stoją przez ethereum w najbliższych miesiącach. Dla górników zwłaszcza ProgPoW to kluczowa sprawa o którą warto walczyć.