To już tradycja w świecie wydobywania kryptowalut. Deweloperzy kryptowalut toczą zacięte boje z producentami koparek kryptowalut o to w jaki sposób będzie zapewnione bezpieczeństwo sieci.  Często obrana wizja koliduje z interesami producentów ASIC, którzy produkują układy obliczeniowe wbrew woli deweloperów oraz użytkowników sieci przysparzając w ten sposób spory ból głowy. VertCoin, bo o nim dzisiaj mowa postanowił wrócić do stanu wyjściowego i wyelimonował ASIC ze swojej sieci, zgodnie z oczekiwaniem zdecydowanej większości użytkowników. Sprawdźmy co potrafi nowy VertCoin.

 

 

Symbloczine grafika obrazująca stosunek VertCoin do układów ASIC. Drenowanie sieci przez farmy obliczeniowe to wielki problem kryptowalut. VTC dostrzegło ten problem i dołącza do coraz liczniejszego grona projektów, które uniezależniają się od ASIC.

 

VertCoin powstał w 2014r. sporo górników zapewne doskonale kojarzy ten projekt, swego czasu cieszył się sporym uznaniem i zbudował dobrze rozpoznawalną markę. VTC(VertCoin) nie napotkał na swojej drodze większych problemów technicznych, które znacząco rzutowałyby na jego reputację, mając na uwadze, że sieć VTC istnieje ponad 4 lata to znakomity wynik!

 

Największym wyzwaniem przed jakim stanął VertCoin jest oligarchizacja sieci w wykonaniu układów hashujących ASIC. Stopniowo, sieć została zawłaszczona przed górników posiadających tego typu układy obliczeniowe. Problem tak jak w przypadku więkoszści podobnych sytuacji jest fakt, że zdecydowanie najczęściej ASIC = duże farmy obliczeniowe, nastawione na zysk, drenują sieć z inncyh użytkowników. Górnicy GPU także nie mają czego szukać. W efekcie liczba aktywnych osób zaangażowanych w projekt zaczeła maleć,  przez co VTC straciło swoją podstawoą funckję – przestało slużyć swoim użytkownikom poza wąską grupą górników ASIC, którzy w dużej mierze na bieżąco upłynniają swoje monety. Gdy wychodzą nowsze układy ASIC – przełączają się na nie, a sieć zostaje „osierocona” bez zaangażowanej w projekt społeczności.

 

Nazwa nowego algorytmu to Lyra2REv3

Schemat typowy dla wielu kryptowalut, które napotkaly na swojej drodze walec pod tytułem ASIC. Drenowanie sieci przez farmy obliczeniowe to wielki problem kryptowalut. VTC dostrzegło ten problem i dołącza do coraz liczniejszego grona projektów, które uniezależniają się od ASIC. Warto w tym miejscu wskazać listę kryptowalut, które tylko w ostatnich miesiącach podjęły decyzję lub są w trakcie jej podejmowania:

 

  • Ethereum – największy obok Bitcoina projekt jest w trakcie ustalania nowego algorytmu hashującego eliminującego
  • Monero – jedna z większych kryptowalut kojarzona z bardzo wysokim poziomem prywatności i anonimowości.  W marcu kolejna zmiana algorytmu. Jest to element wprowadzonej polityki.

Monero cyklicznie co 6 miesięcy zamierza zmieniać algorytm aby skutecznie uniemożliwić powstanie innych układów niż GPU/CPU.

  • Zcash – cały czas trwają intensywne prace nad opracowaniem nowego modelu emitowania monet, wdrożenie przy kolejnej większej aktualizacji protokołu
  • ZelCash, BitcoinGold – uniezależnienie się od ASIC dzięki przejściu na algorytm Equihash 144,5
  • Ubiq – stworzono unikatowy algorytm hashujący UbiqHash.

Będziemy dystrybuować specjalistyczne koparki do GRIN, zgodnie z obraną polityką deweloperów oraz społeczności GRIN.

W kolejce są następne kryptowaluty. Zdecydowana większość nowych powstaje w oparciu o zachowanie polityki anty ASIC, najmodniejsze ostatnimi czasy GRIN, BEAM i VEIL mają wpisane w swoje DNA właśnie takie mechanizmy. Ciekawą opcją jest zwłaszcza GRIN, który świadomie usdostępnia przejście w przeciągu najbliższych miesięcy na ASIC, a proces wydobycia hędzie się odbywał hybrydowo dla C29 (GPU) oraz C31(ASIC).

 

Z drugiej strony potrzeba jest matką wynalazku. Deweloperzy, czujna i zaangażowana społeczność nieustannie pozostaje w stanie zimnej wojny z producentami układów obliczeniowych, wyścig zbrojeń w coraz nowsze i efektywniejsze rozwiązania to chelb powszedni cyfrowego górnictwa. Na ten moment szkodliwość układów ASIC bierze górę i większość zaangażoaych osób dotrzega wiecej złego w drenowaniu niż pozytywów.

 

Nasze koparki kryptowalut oraz oprogramowanie górnicze wspiera zmianę na nowy algorym Lyra2REv3 i jest on już dostępny w ZETOS App. Tradycyjnie ekspresowo udostępniamy najnowsze rozwiązania, zwłaszcza te, które budują rozwój, w tym przypadku blokują drenaż sieci z zaangażowanych użytkowników.

 

 

ZETOS App – najnowsza wersja z pełna integracją GRIN, BEAM oraz nowego VerCoina.

 

 

Categories: Blog