Sieć Etheruem Classic została poddana atakowi 51%, zaleca się niewysyłanie transkacji do czasu wyjaśnienia sytuacji.
Nasza kopalnia jest już zwalidowana pod tym kątem, wszystko jest bezpieczne a proces wydobycia przebiega normalnie. Z w/w przyczyn wypłaty są wstrzymane do czasu wyklarowania sytuacji.
Sytuacja jest niepokojąca gdyż ETC to jedna z największych ofiar jaka padła atakowi, do ataku użyto mocy obliczeniowej odpowiadającej ponad 300 000 kart graficznych.
Rozkład mocy obliczeniowej w sieci Ethereum. Wyraźnie widoczne wielkie skupiska mocy obliczeniowej – to przy użyciu mocy z takich miejsc najczęściej dochodzi i będzie dochodziło w przyszłości do prób ataków 51%.
Kwestia ataków 51% to chleb powszedni w świecie kryptowalut – często o tym informujemy i apelujemy o bardziej stanowczą debatę publiczną w tym zakresie.
Wbrew pojawiającym się opiniom – są już dostępne rozwiązania, które potrafią powstrzymać ten nikczemny proceder oslabiający reputację kryptowalut ergo ich adaptację ergo ich wartość. Warto wskazać kilka dostępnych rozwiązań:
🏁Rozproszenie mocy obliczeniowej zgodnie z założeniami konsensusu POW – nie udostępniać swojej mocy tam, gdzie jest już niebezpiecznie dużo. Owczy pęd górników to pięta achillesowa naszej branży. Wystrzegać się takich miejsc jak Nicehash, gdzie mnóstwo górników udostępnia swoje koparki, które potem są wynajmowane do ataków 51%. Podobnie unikać dużych multipoolów, dużych kopalni – ta moc może posłużyć się potencjalnym atakom. Wybierać takie kopalnie, które są mniejsze i pomagają budować właściwą strukturę sieci. To gwarancja, że ktokolwiek ze złymi intencjami – czy to będzie grupa hakerów, skorumpowana kopalnia wydobywcza nie będzie mogła pozyskać znacznej mocy obliczeniowej poza własnymi zasobami, a to znacznie UTRUDNIA atak 51%. wszak trudno zebrać jednemu podmiotowi więcej mocy niż reszta świata.
Bardzo niebezpieczne dla integralności sieci są sytuacje gdy jednocześnie moc obliczeniowa dostarczana jest z różnych technologii – na zdjęciu koparka typu ASIC. W najbliższej przyszłości Etheruem zamierza zablokować ten typ koparek znanych z wydobycia Bitcoin, a proces wydobywczy będzie odbywać się przy zastosowaniu kart graficznych.
🏁 Potępiać złe praktyki jakie towarzyszą wydobywaniu kryptowalut, np. zjawisko Empty blocks – puste bloki, które niektóre kopalnie włączają do sieci są bardzo szkodliwe – po pierwsze nie zawierają transakcji, a przy atakach 51% takie puste bloki ułatwiają przeprowadzenie skutecznego ataku – pisaliśmy o tym wcześniej. (nie wdając się w szczegóły).
🏁 Trzecie zadanie – rozwijać rozwiązania utrudniające ataki oraz przede wszystkim STOSOWAĆ już dostępne. PIRL GUARD to świetne rozwiązanie, które bardzo utrudnia atakowanie sieci. Ze wstępnych ustaleń wynika, że być może gdyby Ethereum Classic dodało do swojego protokołu PIRL GUARD cały atak nie powiódłby się.
Dodatkowo, w przypadku mniejszych kryptowalut stosować autorskie algorytmy, które z racji swojej niszowości nie będą dostępne na dużych kopalniach lub wypożyczalniach mocy obliczeniowej. Dzięki temu atakujący nie dostaną narzędzi do ataku. (Patrz punkt wcześniejszy).
Klasyczna koparka kryptowalut oparta na 6 kartach graficznych. Obok koparek typu ASIC to najważniejsze źródło mocy obliczeniowej.
Możemy dalej się przyglądać kolejnym atakom, które z wielką pewnością będą miały miejsce (kto kolejny?) albo zacząć przedkładać partykularne interesy i zacząć brać odpowiedzialność za integralność sieci. I to jest zadanie przede wszystkim dla górników. Niech się uderzy w pierś ten, kto nie parkował swoich koparek na Nicehash, niech uderzy się w pierś PODWÓJNIE, ten kto udostępniał swoje maszyny w przeciągu ostatnich 24h – z wielkim prawdopodobieństwem właśnie Twoje koparki posłużyły do przeprowadzenia ataku na Ethereum Classic. 😖😖😖
Nasza kopalnia wydobywcza wspiera wszystkie dobre praktyki i ZDECYDOWANIE nie stosuje tych złych praktyk (vide puste bloki i nie udostępnia nikomu mocy obliczeniowej bezrefleksyjnie).