Monero to zdecydowanie jedna z najaktywniejszych walut patrząc po ilości publikacji zmian od strony programistycznej. 30 listopada miała premiera najnowsza wersja o nazwie RandomX. Dla wielu to kolejny krok, najpewniej ostateczny  w kierunku uporządkowania sieci obliczeniowej Monero. Sprawdzamy jak zachowuje się nowe Monero (XMR).

 

Dlaczego RandomX?

Przypomnijmy, istotą nowego algorymu hashującego jest uporządkowanie jej struktury. Często podnoszonym argumentem na rzecz adaptacji RandomX była nieustanna walka na linii deweloperzy Monero versus producenci układów obliczeniowych. Ci drudzy w tempie ekspresowym po każdej aktualizacji wytwarzali nowe układy obliczeniowe, które były znacznie szybsze niż karty graficzne i procesory, co spotykało się ze zdecydowaną krytyką górników. Problem polega na tym, że twórcy układów nie są chętni do dzielenia się swoją technologią, wykorzystują ją we własnym zakresie i na własne potrzeby. Skala zjawiska stała się na tyle isotna (ponad 50% sieci to zamknięte układy), że do gry weszli deweloperzy, którzy postanowili finalnie rozwiązać ten problem, tak powstał pomysł na RandomX. 

Co potrafi RandomX?

Przede wszystkim RandomX to algorytm hashujący, zatem mechanika działania jest zbliżona do tej znanej z innych krytpowalut: Bitcoin, Ethereum, Zcash. Wystarczy zaopatrzyć swoje jednostki obliczeniowe w oprogramowanie wspierające RandomX i już możemy dołączyć do wydobywania Monero. Kluczowe zmiany dotyczą tego jaki rodzaj jednostek obliczeniowych będzie najefektywniejszy. W tym aspekcie mamy prawdziwą rewolucję, cała mechanika została gruntownie przebudowana

Dla kogo RandomX?

RandomX zgodnie z zapowiedziami daje pierwszeństwo dla procesorów. To jest kierunek jaki wybrało Monero. Pierwsze testy potwierdzają, że najlepsze osiągi zapewniają wysokiej klasy procesory (Ryzen 3700, 3900). Na drugim miejscu są dotychczasowi liderzy – karty graficzne. Jednak i tutaj doszło do zmian akcentów – posiadacze Nvdia GTX/RTX zyskują kosztem kart graficznych AMD RX. Na ten moment brak informacji o innych układach obliczeniowych (ASIC, FPGA). Wygląda na to, że główny cel został osiągnięty – z sieci zniknęły zamknięte układy. To bardzo dobra wiadomość, dla użytkowników, dla bezpieczeństwa i dla całego ekosystemu

Pierwsze osiągi RandomX

Z przeprowadzonych testów wynika jasno, że palma pierwszeństwa należy do procesorów. I tak Ryzen Rx 3700X osiąga 6800 H/s przy poborze energii 100W. Dla przykładu koparka oparta o 6x GTX 1080Ti (a więc wysoka półka) potrafi rozpędzić się do 4800 H/s przy poborze energii 850W. Topowy procesor Ryzen 3900 potrafi rozpędzić się do 12000 H/s.

Osiągi RandomX dla 6x 1080 TI

 

Konkluzje na temat RandomX

Postawione cele zostały osiągniete  – mechanika wydobycia Monero została gruntownie przebudowana. Niepożądane układy obliczeniowe (ASIC, FPGA) zostały wyeliminowane, do gry weszły procesroy, a karty graficzne plasują się gdzieś pośrodku. Moc sieci sukcesywnie wzrasta, nowi górnicy dołączają każdego dnia.

 

Jeżeli jesteście zainteresowani wydobyciem Monero – odezwijcie się do nas!