Kopalnie ŻET (Zetpool) to sieć mining pool’i powstała w 2016 roku, która zrzesza górników o łącznej mocy obliczeniowej 500 GH/s. Dzisiaj w ofercie znajdują się trzy serwery do dwóch kryptowalut: Ethereum i Ethereum Classic. Każdy z serwerów charakteryzuje się swoimi odmiennymi właściwościami, które w poniższej publikacji postaramy się przybliżyć tak, aby naszym górnikom łatwiej było wybrać najbardziej dopasowany serwer pod indywidualne potrzeby.

 

Serwer PPLNS ETHEREUM

To klasyczny węzeł w sieci Ethereum, blok średnio co kilkanaście godzin. Kopalnia wynagradza swoich górników w momencie kiedy znajduje blok. Z racji, że jedna runda trwa stosunkowo długo, zalecamy prowadzić wydobycie w sposób ciągły przez dłuższy czas. Ten serwer jest bardzo zbliżony do solo mining.

Zetpool ETH PPLNS to według niezależnych porównywarek mierzących opłacalność mining pool najszybsza kopalnia w czerwcu, sierpniu i listopadzie 2021r, oraz na przełomie lutego/kwietnia 2022r. Mamy powtarzalność wyników na przestrzeni czasu. W długiej perspektywie najlepsze wynagrodzenia. Na tle najbardziej popularnych mining pool’i to prakytycznie jak solo mining; jeśli kopalnia trafi duży blok (jeden pojedynczy 5eth zamiast 2eth bazowych), to miesięczny urobek dla każdego górnika kopalni rośnie o 2,5% W SKALI MIESIĄCA (!). Mamy średnio 50 bloków na miesiąc, dlatego każdy jeden blok jest bardzo, bardzo istotny.
PPLNS dedykowany jest dla doświadczonych górników lub tych wszystkich, którzy cenią sobie najwyższe zarobki, a jednocześnie są gotowi wkalkulować, że na sowite wynagrodzenie trzeba zaczekać. Innymi słowy jeśli seria trzech dłuższych bloków nie będzie stanowić problemu, później zetpool PPLNS wynagrodzi Twoją ciężką pracę z nawiązką.
Aktualnie tutaj jest około 300 Gh/s.

Cechy szczególne:

 długie rundy, przez co odczyty w krótkich okienkach mogą być albo dużo lepsze lub dużo gorsze niż te wynikające z kalkulatorów;
 możliwość trafienia dużych bloków, co może znacząco polepszyć poziom wynagrodzenia. Ten serwer to taki ukryty solo mining, tego NIE POTRAFI żaden inny duży, zcentralizowany mining pool typu ethermine, 2miners, flexpool;

 bazując na 5-letnich danych historycznych na tym serwerze odnotowywane są najwyższe wynagrodzenia dla górników

 

 

Serwer PPS ETHEREUM

Ten serwer charakteryzuje się metodą wynagrodzeń PPS (pay per share). Co w praktycznym odbiorze oznacza, że wynagrodzenie jest aktualizowane na bieżąco, co kilkanaście sekund. Prowadzisz wydobycie przez 5 minut, otrzymasz wynagrodzenie za 5 minut pracy w ramach zetpool PPS. Analogicznie za pracę przez 12 dni 13 godzin i 36 minut otrzymasz wynagrodzenie za dokładnie ten okres.

Drugą cechą szczególną jest autorski algorytm ZET auto-switching, który przełącza się pomiędzy różnymi mining pool’ami. Algorytm samodzielnie automatycznie dobiera te najlepiej wynagradzające w czasie rzeczywistym. Co więcej lista mining pool’i jest aktualizowana i została specjalnie rozszerzona o niewielkie, specjalistyczne serwery typu crazypool lub zetpool PPLNS. Korzyść jest taka, że wybiera także te mniejsze i dzięki temu serwer PPS zbiera premie gdy na niewielkich pool’ach jest zielona seria. PPS jest dedykowany dla początkujących i wszystkich tych, którzy cenią sobie powtarzalność i przewidywalność. Naliczenia są widoczne po kilku sekundach. Szybko, prosto i efektywnie przy jednoczesnej gwarancji wysokich zarobków.
Aktualnie jest tutaj około 200 Gh/s.

Cechy szczególne:

  natychmiastowe wynagrodzenia, serwer wynagradza za każdy przesłany poprawnie udział;
  dzięki adaptacyjnemu algorytmowi ZET auto-switching kopalnia podąża za najszybszymi serwerami na świecie, dlatego gwarantuje wysoki poziom wynagrodzeń cały czas. Brak przestojów znanych z serwera PPLNS, ale też brak premii za trafienie dużego bloku.

 

Serwer Ethereum Classic (ETC)

Ten serwer bazuje na mechanikach znanych z serwera Ethereum PPLNS. Dlatego każdy jeden blok jest bardzo, bardzo istotny. PPLNS dedykowany jest dla doświadczonych górników lub tych wszystkich, którzy cenią sobie najwyższe zarobki, a jednocześnie są gotowi wkalkulować, że na sowite wynagrodzenie trzeba zaczekać. Innymi słowy jeśli seria trzech dłuższych bloków nie będzie stanowić problemu, później zetpool PPLNS wynagrodzi Twoją ciężką pracę z nawiązką. Serwer typu solo mining.

W zasadzie od sierpnia 2021 r. do marca 2022 r. najszybszy serwer NA ŚWIECIE, w tyle m.in. ethermine, nanopool, hiveos. Idealny do parkowania 4GB kart graficznych i ASIC ze zbyt mała ilością pamięci (niemożliwość wydobycia Ethereum).
Aktualnie tutaj jest około 60 Gh/s.

Cechy szczególne:

 długie rundy, przez co odczyty w krótkich okienkach mogą być albo dużo lepsze lub dużo gorsze niż te wynikające z kalkulatorów;
 możliwość trafienia dużych bloków, co może znacząco polepszyć poziom wynagrodzenia. Ten serwer to taki ukryty solo mining, tego NIE POTRAFI żaden inny duży, zcentralizoway mining pool typu ethermine, 2miners, flexpool;

 bazując na 5-letnich danych historycznych na tym serwerze odnotowywane są najwyższe wynagrodzenia dla górników

 

 

Zetpool – jak rozpocząć

 

HiveOs

 

Zetpool – osiągi

Na koniec prezentujemy przekrojowe wyniki kopalni Żet jakie uzyskaliśmy za ostatni rok. Jest to kompilacja odczytów z różnych miesięcy z najbardziej popularnych porównywarek mierzących wydobycie mining pool’i.
Dziękujemy za zaufanie i życzymy wielu hashy. Najbliższy milowy cel to osiągnięcie 1 TH/s mocy obliczeniowej (1000 GH/s).
   

 

 

 

 

 

 


Autor: Marcin Żywica z ŻET Technologies

Górnik, założyciel ŻET Technologies, firmy projektującej
i wytwarzającej zaawansowane koparki do wydobywania
kryptowalut. ŻET Technologies dostarcza moc obliczeniową dla sieci
blockchain, tworzy technologię dla biznesu XXI wieku.

 

Categories: Blog